Almanya Başbakanı Scholz: Kaçak göçmenleri hızla sınır dışı edeceğiz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetinin kaçak göçle mücadelede daha fazla kararlılıkla mücadele edeceğini belirterek, oturma izni olmayanların süratle sınır dışı edilmeye başlandığını açıkladı.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, Olaf Scholz, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Almanya’da oturma izni olmayanların süratle sınır dışı edilmeye başlandığını ve ülkesinin Rusya’nın işgalinin ardından ülkelerini terk eden Ukrayna vatandaşlarına ise gerekli korumayı sağlamaya devam edeceğini belirtti. Scholz, “Bu savaş karşısında sorumluluğumuz doğal olarak AB’deki Ukrayna vatandaşlarına koruma sağlamayı da içeriyor. Hükümetin her kademesi ve yerel yönetimler bir yılı aşkın bir süredir bu konuda çok başarılı işler yapıyor ” diye konuştu.

“Oturma izni olmayanlar en kısa zamanda ülkelerine dönmeli”

Konuşmasında yasal göçle mücadelede AB seviyesinde önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Scholz, ülkesinde sığınma başvurusu reddedilenlerin sınır dışı edilme süreçlerinin hızlandırılması gerektiğini savundu.

Almanya’ya yönelik düzensiz göçü düşürmek istediklerini aktaran Scholz, “Almanya’da oturma izni olmayanlar en kısa zamanda ülkelerine dönmeli. Artık kendilerini kaçakçıların eline ve hayatı tehdit eden kaçış yollarına teslim eden daha az insan görmek istiyoruz” dedi.

Geçen yıl 200 binden fazla kişi sığınma başvurusu yaptı

Rusya’nın işgalinin ardından Almanya bir milyondan fazla Ukrayna vatandaşına kucak açtı. Bunun dışında çoğu Suriye, Afganistan ve Türkiye’den 200 binden fazla kişi geçen yıl sığınma başvurusu yaptı.

Almanya’da göçle ilgili araştırmalar yapan Mediendienst isimli kuruluşa göre, geçen yıl sonu itibarıyla 240 bin kişinin sığınma başvurusu incelenme aşamasında.  Şu ana kadar 168 bin kişinin başvurusu reddedilirken, ülkesine geri dönenlerini sayısının yaklaşık 13 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir