Dünya Mutluluk Endeksi Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Birleşmiş Milletler’in desteklediği ve araştırmasını bağımsız bilim insanlarının yaptığı Dünya Mutluluk Endeksi raporu açıklandı. Raporda, Finlandiya’nın 6 yıldır birinci olarak listeyi domine ettiği görülürken, Türkiye’nin 6 sıra yükselerek 106. sıraya geldiği görüldü.

Rapor oluşturulurken 150’ye yakın ülke baz alınıyor.

Araştırmasını bağımsız kuruluşların yaptığı ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Dünya Mutluluk Endeksi raporu 11. yılında açıklandı. Raporda küresel mutluluğun Covid-19 pandemisinde darbe almadığı belirtilirken listenin başındaki ülke bu yıl da değişmedi.

Raporun oluşturulmasında; yaşam beklentisi, kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek, yolsuzluk oranı, toplumda cömertlik ve önemli kararları verme özgürlüğü gibi ölçütler ele alınıyor.

Dünya Mutluluk Raporu sıralamasına göre Finlandiya üst üste altıncı kez dünyanın en mutlu ülkesi oldu.

Habertürk’te yer alan bilgiye göre, raporda Finlandiya’nın 6 yıldır listeyi domine ederek birinci olduğu görüldü. İsrail geçen yıl 9. sırada yer alırken bu yıl 4. sıraya yükseldi. Hollanda 5, İsviçre 8, Lüksemburg 9 ve Yeni Zelanda 10. sırada yer alan ülkeler oldu.

Avustralya 12, Kanada 13, İrlanda 14, Amerika Birleşik Devletleri 15, Birleşik Krallık ise 19. sırada yer alarak ilk 20’ye girmeyi başardı.

Her yıl aynı ülkeler ilk 20’de yer alma eğiliminde olsa da, bu yıl listeye yeni bir ülke girdi: Litvanya. Baltık ülkesi son 6 yılda istikrarlı bir şekilde tırmanarak 2017’de 52. sıradayken şu an 20. sıraya yükseldi. Diğer Baltık ülkeleri Estonya 31, Letonya ise 41. sırada yer alıyor.

Raporda Fransa’nın 1 sıra gerilediği görüldü

Fransa bu yılki raporda ilk 20’den düşerek 21. sıraya geriledi.

Listenin en sonunda ise 137 numarayla Afganistan yer alıyor.

Lübnan da bir sıra üstünde 136. sırada yer alıyor.

Raporda geçtiğimiz yıl 112’nci sırada olan Türkiye’nin 6 sıra yükselerek 106’ncı sıraya geldiği görüldü.

Ülkelerinde savaşın devam ettiği Rusya ve Ukrayna’da durum ne?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, 2022 raporunun yayınlandığı sırada her iki ülkeyi de küresel gündemin odağına yerleştirdi. Peki son anketlere göre bu iki ülke ne durumda?

Ukrayna’da refah kesinlikle darbe aldı ancak ankete göre 2022’de her iki ülkede de hükümetlere duyulan güven arttı. Bu yılki sıralamada Rusya 70, Ukrayna ise 92. sırada yer buldu.

Listede yer alan ilk 20 ülkenin sıralaması

İşte 2023’te dünyanın en mutlu ülkelerinin sıralaması;

1. Finlandiya

2. Danimarka

3. İzlanda

4. İsrail

5. Hollanda

6. İsveç

7. Norveç

8. İsviçre

9. Lüksemburg

10. Yeni Zelanda

11. Avusturya

12. Avustralya

13. Kanada

14. İrlanda

15. ABD

16. Almanya

17. Belçika

18. Çek Cumhuriyeti

19. Birleşik Krallık

20. Litvanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir