Europower Enerji Kime Ait, Ne Zaman Kuruldu ve Ortakları Kimler? Europower Enerji Halka Arzı Ne Zaman?

SPK tarafından halka arzı onaylanan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. borsa yatırımcılarının dikkatini çekti. Dünya’nın pek çok yerinde aktif olarak hizmet veren global enerji şirketi, Europower Enerji’nin halka arz talep toplama işleminin hangi bankadan yapılacağı merak konusu oldu. Borsa yatırımcıları, Europower Enerji ve şirketler grubunun halka arz büyüklüğü, pay miktarı, yönetim kurulu üyeleri, hisse kodu ve kuruluş sürecini de araştırmaya başladı. İşte Europower Enerji hakkında merak edilenler: Europower Enerji halka arzı ne zaman? EUPWR hisseleri hangi bankadan ve nasıl alınır? 

İşte detaylar

Europower Enerji Kuruluş Süreci: Europower Enerji Ne Zaman Kuruldu?

Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. 2008 yılında kurulmuştur. Ankara’da bulunan merkez kampüste 7’si kapalı, 2’si açık olmak üzere toplam 180.000 metrekarelik bir üretim alanına sahip ofisler yer almaktadır. 

Kampüs içerisinde AR-GE merkezi ve uluslararası akredite test laboratuvarı yer almaktadır. Türkiye, Hollanda, Makedonya, Cezayir ve Ukrayna’da yerleşik ofis ve tesisleri bulunan Europower Enerji şirketi, dünyanın pek çok yerine ürün ve sistem hizmeti sağlıyor. Tüm dünyada enerjiyi insanlara ulaştırıyor.

Europower Enerji A.Ş. Faaliyet Alanı

Europower Enerji, enerji ve elektrik sektöründe faaliyet gösteriyor. Global bir şirket olan Europower Enerji, farklı standartlara uygun Alçak Gerilim, Orta Gerilim, Yüksek Gerilim ekipmanları ve malzemeleri üretiyor.

Europower Enerji Yönetim Kurulu Üyeleri: Europower Enerji Kimin?

  • M. Behiç HARMANLI

  • Ali Gökhan Öztürk

  • Ramin MALEK

  • Savaş Atanur Kazaz

  • Mete Muzaffer Bıçaklıoğlu

Europower Enerji Ortaklık Yapısı: Sermaye Dağılımı

Europower Enerji şirketindeki çoğunluk payların sahibi yüzde 70 ile Girişim Enerji Sanayi (GESAN)’dir. Şirket sermayesi içerisinde ortaklığı bulunan Muhittin Behiç Harmanlı yüzde 17,5 paya sahiptir ve şirketin yönetim kurulu başkanıdır. 

2023 yılı Nisan ayı itibarıyla halka arz edilen Europower Enerji halka arz oranının yüzde 27,30 olması beklenmektedir.

Europower Enerji Halka Arz Ne Zaman?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından halka arzı onaylanan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. talep toplama tarihleri 12 – 13 – 14 Nisan 2023 olarak belirlendi. 

Europower Enerji A.Ş.’nin halka arz talep toplama süresi 3 gün olacak.

Europower Enerji Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Europower Enerji payları, 40,60 TL sabit fiyattan satışa sunulacak. Paylar, eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilecek.

Europower Enerji Halka Arz Miktarı ve Büyüklüğü Ne Kadar?

Europower Enerji A.Ş.’nin halka arzının büyüklüğünün 2,4 milyar TL olarak açıklandı. Şirketin halka açıklık oranının ise ek pay satışları dahil %27,30 olması planlanıyor. 

Europower Enerji şirketi halka arzı sırasında 50 milyon adet lot dağıtacak. Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Yüksek Mühendisi M. Behiç Harmanlı halka arz ile şirket hedeflerini açıkladı. Açıklamasında: 

‘Bugün 66 ülkede varlık gösteren global bir Türk markası olmanın gururunu yaşıyoruz. Halka arz sürecimizi de başlattık. Şimdi yeni hedeflerimizle bu faydayı en üst seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.’

ifadelerine yer veren Harmanlı, şirketin hakla arz ile kurumsal yapısını güçlendirmeyi, sektörel büyüme hedefine ivme kazandırmayı ve markalaşma ilkelerini geliştirmeyi planladıklarını belirtti.

Europower Enerji Halka Arz Hangi Bankalar ve Aracı Kurumlardan İşlem Görecek? Europower Enerji Hisse Kodu Nedir?

Europower Enerji payları, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla halka arz edilecek. Hisseler, 3 gün sürecek olan halka arz talep toplama işlemleri tamamlandıktan sonra Borsa’da işlem görmeye başlayacak. 

Borsa yatırımcılarının halka arzını beklediği Europower Enerji hisse kodu da belli oldu. Europower Enerji payları ‘EUPWR’ kodu ile işlem görecek.

Europower Enerji Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Alanları

Europower Enerji şirketi halka arz gelirinin yüzde kaçını nerede kullanacağını açıkladı. 

  • Yüzde 10 ila 20’sinin: Finansman ve kısa vadeli borç ödemerinde kullanılması, 

  • Yüzde 25 ila 35’inin: AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları ile bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan ürünlerin seri imalata dönüşümü, planlanan olası yeni yatırımların gerçekleştirilmesi adına kullanılması, 

  • Yüzde 25 ila 35’inin: Devam eden yatırımların sonuçlandırılması, üretim kapasitesi ve çeşitliliğinin artırılması, ayrıca gayrimenkul, iş makinesi, teçhizat, ekipman, taşıt alım ve yenlemelerinin yapılması, 

  • Yüzde 25 ila 40’ının: İşletme sermayesi (ham madde, mamul alımı, faaliyet giderleri v.b. giderler) olarak değerlendirilmesi planlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir