Finlandiya Bugün Yapılacak Resmi Törenle NATO’nun 31. Üyesi Olacak!

Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği bugün yapılacak törenle resmiyet kazanacak. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve ABD Dışişleri Bakanı, törene katılacak. Haberin detayları için buyurun…?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe…

Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği bugün yapılacak törenle resmiyet kazanacak. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve ABD Dışişleri Bakanı, törene katılacak.

Finlandiya’nın üyeliği, Ukrayna’yı işgal öncesinde NATO’nun genişlemesinden şikayet eden Vladimir Putin için bir gerileme oldu.

Finlandiya, Rusya ile 1.340 km’lik bir doğu sınırını paylaşıyor.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçtiğimiz yıl mayıs ayında NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Daha önce her iki ülke de tarafsızlık politikası benimsemişti. Ancak giderek daha da saldırgan hale gelen Rus ordusu karşısında, bir üyeye yapılan saldırının tüm üyelere yapılmış sayılacağını söyleyen, NATO’nun Beşinci Maddesi tarafından sağlanan korumayı elde etmek istediler.

Rusya’nın işgali, Finlandiya kamuoyunda NATO’ya katılma yönündeki isteğin yüzde 80 oranında arttığını gösteriyor.

İsveç’in başvurusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başvuruya onay vermemesi nedeniyle tıkanmış durumda. Türkiye, İsveç’i PKK’yı kucaklamakla ve sokaklarda gösteri yapmalarına izin vermekle suçlamıştı.

Macaristan da İsveç’in katılımını henüz onaylamadı.

Finlandiya’nın ise katılım yolu bir yıldan az sürdü. Tören bugün, 1949’da NATO’nun kuruluşunun 74. yıldönümünde gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto katılım belgelerini ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e teslim ettiğinde Finlandiya resmi olarak NATO üyesi olacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tören öncesinde, “Bu gerçekten tarihi bir gün. İttifak için harika bir gün.” açıklamasında bulundu.

ABD’nin NATO büyükelçisi Julianne Smith BBC’ye verdiği demeçte, İsveç’in temmuz ayında Litvanya’da yapılacak olan bir sonraki NATO zirvesine katılacağını umduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, Finlandiya’nın yeni NATO müttefiklerinin sınıra güç veya kaynak aktarması durumunda ‘Moskova’nın Rusya’nın askeri güvenliğini sağlamak için ek adımlar atacağı’ konusunda uyardı.

Pazar günü, Rusya’nın Belarus büyükelçisi Boris Gryzlov, Moskova’nın güvenliği sağlama olanaklarını artırmak için taktik nükleer silahları Belarus’un batı sınırlarına yaklaştıracağını söyledi. Ancak NATO’nun genel sekreteri, Rusya’nın nükleer duruşlarında henüz bir değişiklik görmediklerini açıkladı.

NATO’nun artık Baltık Denizi’nde yedi üyesi olacak ve bu da Rusya’nın St. Petersburg’a kıyı erişimini daha da kısıtlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir