Gültekin Uysal: Demokrat Parti bu milleti kaderine terk ettirmeyecektir

AA

Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin Erzurum’da bir otelde düzenlenen Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Uysal yaptığı konuşmada, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı idam edilişlerinin 62. yılında andı.

“Üç yiğide kıydılar”

diyen Uysal, şunları kaydetti:

Maalesef üç kişiyi idam ederek, sadece o üç kişiyi değil milletin hayallerini, memleketin de geleceğini gasbettiler. Kurtuluştan şahlanışa ermiş bir milleti durdurmak, egemenliğin hesabını sormak için önce milletin iradesini kırdılar, sonra da şehit Başbakanımız Menderes’le beraber iki bakanımıza, üç yiğide kıydılar.

Her daim milletin vicdan hizasında durduklarını belirten Uysal, bugün de bütün karartmalara, safsatalara, yalanlara, iftira kampanyalarına rağmen milletin hem vicdan hem de gönül hizasında durduklarını söyledi.

Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Uysal, 1982 Anayasası’nın birçok maddesinin zaman içinde değiştirildiğine işaret etti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal

“Demokrat Parti bu milleti kaderine terk ettirmeyecektir”

Uysal, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bugün çıkmışlar, süslü ama manası ve içeriği olmayan bir yeni anayasa sakızı çiğniyorlar. Erzurum’dan açık yüreklilikle ifade ediyorum, Demokrat Parti olarak açık yüreklilikle ve altını çizerek ifade ediyorum; bu milletin kaderine yine milletin hakim olması için 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’yla beraber Anadolu’ya cesaret ve iradeyi taşımış Mustafa Kemal önderliğindeki o kadroların kademe kademe Amasya’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Sivas’a, Sivas’tan Ankara’ya Büyük Millet Meclisinin kuruluşuyla beraber Kurtuluş Harbi’nin yürütüldüğü o dönem gibi, işte buradan ifade ediyorum, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına kastedecek, başta ilk 4 maddesi olmak üzere hiçbir değişikliğe zaten taraf olmayız da bu değişikliğe cüret edeceklere karşı da dimdik ayakta duracağımızı, muhalefet edeceğimizi, sesimizi ve sözümüzü yükselteceğimizi ifade etmek isterim.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x