RTÜK futbol programlarını mercek altına aldı: Yöneticiler Ankara’ya çağırılacak

Gazeteci Sina Koloğlu Twitter’dan yaptığı paylaşımla RTÜK’ün futbol programlarını merceğe aldığını yazdı.

Koloğlu’nun ilgili yazısı şöyle;

RTÜK FUTBOL PROGRAMLARINA EL ATIYOR; ASLINDA ÜSTÜ KAPALI SÖZ KİME GİDİYOR?

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyet ‘RTÜK’e ziyarette bulundu. Konu başlığı hemen kendini ele verdi; ‘Spor programı olmaktan çıkıp zaman zaman toplumu infiale sürükleyen hakem eleştiri programlarına dönüşen yayınlar’… Akla gelen isimler #ErmanToroğlu ve #AhmetÇakar oldu ister istemez. Peki yakın zamanda bizleri ne bekliyor bu konuda? RTÜK belli başlı futbol programı yöneticisini Ankara’ya çağıracak.

BU SENE İŞ CEZAYA KADAR GİDER!

RTÜK cephesi ile ilgili kulağıma gelen bilgiler şöyle; futbol programı yapan kanalların yöneticileri ve müdürleri Ankara’ya çağırılacak. Kendilerine çeki düzen verilmesi istenecek. RTÜK bu sene işi sıkı tutacağı yönündeki niyetini, program yetkililerine anlatacak. Hatta ‘eğer uyarılar karşılık vermezse cezaların da olabileceği’ konusunda kararlı oldukları anlatılacak.

HAKEM EĞLENCELİK MALZEME OLDU

Futbol programlarının ‘duayen’ isimleri ile konuştum. ‘Yasaklar ile bir yere varılamaz’ diyorlar. Federasyonun sahanın içindeki futbol ile ilgili karalar alması (yabancı kontenjanı meselesi örneğin) ve futbolu güzelleştiren hamleler yapması gerektiğini söylüyorlar. İşin tv tarafında hakemlerin ‘eğlencelik’ olmalarında en büyük pay sahibi ‘özet görüntülerin’ fiyatları. Bir çok kanal görüntü olmadan yayın yapıyor. Bana söylenen, dakikası 5 bin dolar 3 dakikadan az olmayacak her bir maç için 15 bin dolar ödüyorsun. Bu parayı kim verebilir diye soruyorlar. Sonuç olarak, sahanın içindeki değil de hakemin ne yaptığı(ailesi vs dedikodular dahil) ile ilgileniliyor. İzleyici de bu ‘eğlencelik ortamın’ meraklısı oluyor.

Piyasanın bildik isimlerinin ortak görüşü; ‘Ekranda yoruma engel koyarsan, bu kez yönetici konuşacak canlı yayında hakem ile ilgili. Onu ne yapacaksın?’ diyorlar. Sonuçta bu sene gözler, Erman Toroğlu ile Ahmet Çakar’ın üzerinde olacak gibi…

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x