Uzmanından kritik kuduz ve aşı açıklaması

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü ile ilgili yaptığı açıklamada kuduzun 150’den fazla ülkede görülen ve aşı ile önlenebilir viral bir hastalık olduğunu kaydederek, “Riskli temas sonrasında gerekli tedbirler ivedilikle alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür” ifadelerin yer verdi.

Kuduz hastalığına karşı farkındalığın artırılması ve hastalıktan korunma yöntemlerine karşı bilinçlendirmek amacıyla 28 Eylül, Dünya Kuduz Günü olarak kutlanıyor. Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge de ‘28 Eylül Dünya Kuduz Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bilge, yayımladığı mesajında, “Beslediğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşısı yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve toplumu kuduzdan koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kuduz 150’den fazla ülkede görülen ve aşı ile önlenebilir viral bir hastalıktır.

DSÖ verilerine göre her yıl 59.000’in üzerinde insan kuduz nedeni ile kaybedilmektedir.

Kuduz virüsü merkezi sinir sistemini enfekte ederek ölüme yol açan bir enfeksiyon etkenidir. Olguların çoğu Asya ve Afrika kıtasında görülmektedir.

Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olup tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülmektedir.

İnsan bulaşlarının yüzde 99’undan fazlasında kaynak kuduz köpeklerdir. Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırması veya tırmalamasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile de bulaşabilir. Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, hastalık hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler ivedilikle alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür. Köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından son derece önemlidir. Beslediğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşısı yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve toplumu kuduzdan koruyabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x