Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

1994 yılında haber için göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 24.’sünü düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nın Seçici Kurulu, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Nil Kahramanoğlu, Hürriyet Gazetesi Ege Bölgesi Temsilcisi Deniz Sipahi, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Temsilcisi Şükrü Akın, NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak, gazeteci–yazar Faruk Bildirici, Deniz Zeyrek, Çiğdem Toker ve gazeteci Erdal İzgi’nin katılımıyla toplandı.

Jüri başkanlığını Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in yaptığı değerlendirme toplantısında, Ulusal Haber, İzmir Kent Haberi, İzmir Kent TV, Haber Fotoğrafı dallarında birincilik ödülleri ve Hande Mumcu Özendirme ödülleri belirlendi.

Seçici Kurul toplantısı sonucu ödül alan eserler şöyle belirlendi:

“İzmir Kent Haberi” dalında İhlas Haber Ajansı tarafından yayımlanan Ceren Atmaca Özden ve Sinan Yeniçeri’nin “Berk’in Güçlü Annesi, AKUT’la hayata bağlayacak” haberi birinci oldu. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü dokuzeylül.com internet sitesinde yayımlanan “Camisiz Okulun Köyü’ne İmam” başlıklı haberi ile Mert Yasin Alpdündar kazandı.

“Ulusal Haber” dalında Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın “FETÖ Borsası’na bomba gibi düşecek: Tamince pazarlığının ses kaydını dinledim” başlıklı haberi birinciliğe layık görüldü. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Birgün muhabiri İsmail Arı’nın “Menzil’den Sahtekarlık” haberi aldı.

“İzmir Kent TV Haberi” dalında Habertürk Televizyonu’ndan  Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ile Mustafa Kemal Kiruk’un “Adios Yeşil Tire” haberi birinciliğe layık görüldü. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Demirören Haber Ajansı’ndan Nevra Uçkaç ile Tekin Gürbulak’ın “Öğrenciler Yarış Aracı Yaptı; Ralli Pilotu Okul Müdürü İki Kupayla Döndü” haberi aldı.

“Haber Fotoğrafı” dalında Demirören Ajansı’ndan Ergin Karataş’ın “İşte Fişekli Saldırı Anı” başlıklı haberde yayımlanan fotoğrafı birinciliğe layık görüldü. Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü “Turkcell Granfondo Yol Bisiklet Yarışı İzmir’de Yapıldı”” başlıklı haberde yayımlanan fotoğrafıyla Anadolu Ajansı’ndan Ömer Evren Atalay kazandı.

Barış Selçuk kimdir?

21 Eylül 1961’de Aydın’da doğan Barış Selçuk, ilköğretimi 1972’de Anamur’da, ortaöğrenimi Eskişehir Devrim Ortaokulu’nda, liseyi Trabzon Lisesi’nde tamamladı. 1978 yılında girdiği Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Askerliğini 1984-1986 yıllarında Kırklareli Piyade Alayı’nda Asteğmen olarak yaptı. 1986 yılında Yeni Asır Gazetesi’nde “ekonomi”, 1989–1990 yıllarında Günaydın Gazetesi’nde “politika”, 1991 yılında ise Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda “Parlamento muhabirliği” yaptı. 5 Ağustos 1994’te Tansu Çiller ve Murat Karayalçın’ın Giresun’da fındık taban fiyatını açıklamalarını izlemeye giderken, trafik kazasında, muhabir arkadaşı Hande Mumcu, kameraman Salih Peker ve araç sürücüsü ile yaşamını yitirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x