Bu haber milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor. Plakalar değişecek mi?

2024’ün ilk düzenlemelerinden biri de araç plakalarına geldi. Araç plakalarında karekod dönemi başlatıldı. Peki araç plakaları değişecek mi? Karekodlu plaka nasıl olacak?

Karekodlu plaka nasıl olacak?

Plakalardaki mevcut özelliklere ek olarak il kodu ile harf grubu arasına karekod yerleştirme yapılacak. 15×15 mm ebadında kare kod ve 12 haneli seri numarası il kodu ile harf grubu arasına yatay şekilde işlenecek.

Karekodun amacı ne?

Karekodun amacı, plaka bilgilerinin hızlı ve kolay bir şekilde okunmasını sağlamaktır. Yetkili emniyet mensubu ve jandarma teşkilatındaki kişiler tarafından plakadaki karekod kontrol edilip gerekli bilgilere hızla ulaşılabilecek.

Eski plakalar ne olacak?

Mevcutta kullanılan plakalarda değişiklik olmayacak ve kullanımına devam edilecek. Ancak ilk tescillerde, plaka kaybolması halinde, hasarlı plakalarda, muayeneden geçmeyen plakalar yenilenerek karekodlu plaka olarak sahiplerine teslim edilecek.

APP plaka kullananlar dikkat!

APP plakalar, standartlara uygun olmayan, sahte plakalardır. APP plaka kullanma cezası 32.170 liradır. Ayrıca resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla da karşılaşabilirsiniz.

APP plakalı araçlar trafikten men edilebilir!

APP plakalı araçlar gerçek plaka taşımadığı için trafikten men de edilebilir. Eğer APP plaka kullanıyorsanız en kısa sürede söküp belli standartlara uygun devletin tahsis ettiği plakayı kullanmaya başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x