Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden “Yabancı askerlerin Türkiye’ye yerleşeceği” iddialarına yalanlama; BMGK kararı referans gösterildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Irak ve Suriye tezkeresinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2014 ve 2015’te aldığı kararlar kapsamında hazırlandığını, yabancı askerlerin Türkiye’ye yerleşmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Merkezin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, TBMM’de Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin kabul edilmesiyle ilgili çeşitli mecralarda “Topraklarımızda yabancı asker” başlıklı haberlerin ve “Türkiye’ye yabancı asker geliyor” iddialarının yer aldığı belirtildi.

Bunların manipülasyon içerdiği vurgulanan açıklamada, tezkerede geçen, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” şeklindeki ifadelerin çarpıtıldığına değinildi.

Açıklamada,  şunlar kaydedildi:

“Türkiye ile 80 ülke ve NATO ile Arap Ligi’nin de aralarında bulunduğu 5 uluslararası kuruluş bu koalisyonda yer almıştır. Koalisyona üye ülkeler personel, malzeme, silah, araç, hava üssü, limanlar ve hava sahaları gibi alanların kullanımında işbirliği yapmaktadır. Buna rağmen iddiaya konu maddenin manipülasyon amaçlı, ‘yeni bir düzenleme’ şeklinde servis edildiği tespit edilmiştir. Tezkere 2014 ve 2015’teki BM Güvenlik Konseyi kararına istinaden hazırlanmış olup, yabancı askerlerin gelip Türkiye’ye yerleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.”


Kılıçdaroğlu tezkereye karşı çıkmış, protesto ettiğini duyurmuştu 

Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye de çağrı yaparak tezkereye “hayır” demesini istemişti.

MHP ve İyi Parti, tezkereye bir kez daha “evet” diyeceklerini bildirmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşlara SMS atarak Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresini 2 yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresini protesto ettiğini duyurmuştu. CHP lideri, grup toplantısında  söz konusu tezkerede yabancı askerlerin de Türkiye’de bulunacağı ifadesinin yer aldığını belirterek tezkereye karşı olduklarını açıklamıştı. 

TIKLAYIN – Meclis’te tezkere oylaması “yabancı asker” tartışmasına kilitlendi: CHP karşı çıkarken, İyi Parti’den “NATO için gerekli” açıklaması geldi

TIKLAYIN – CHP Genel Merkezi’nde, “Türkiye’de yabancı asker postalı istemiyoruz” pankartı

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: Biz kendi ülkemizde yabancı asker postalı istemiyoruz 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x