Dünyayı sarsan sapkınlık: Epstein skandalı hakkında neler biliniyor?

ABD’de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanırken hapishanede ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein davasına ilişkin dosyaların dördüncü kısmı da kamuoyuna duyuruldu.

Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein.

Ortaya dökülen iddialar şok edici. Dosyalarda, Ransome’un, Clinton ve Branson’a yönelik suçlamalarının yanı sıra eski ABD Başkanı Donald Trump’ı da suçlayan ifadeleri yer alıyor. Fakat bu durum sadece ABD ile sınırlı değil. Almanya’da kaçırılan çocuklar 34 yıl boyunca devlet destekli pedofillere evlatlık verildi.

Pedofiliyi savunan Profesör Helmut Kentler.

Pedofilinin “faydalı olduğunu” savunan profesör Helmut Kentler’in girişimiyle 1969’da Batı Berlin’de başlatılan “Kentler Projesi” adlı çalışmanın 2003’e kadar sürdüğü ortaya çıktı. Pedofili profesörünün projesi kapsamında Batı Berlinli yetkililer sokak çocuklarını “sevgi dolu koruyucu ebeveynler olacakları” teziyle, kasıtlı olarak pedofillere evlatlık verdi. Batı Almanya’da bu projenin varlığı ve 30 yıldan uzun süredir var olması yetkililerce üstü örtülmeye çalışılmış olsa da bu hafta başında yayımlanan bir çalışmayla tekrar gündeme geldi.

Hildesheim Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Berlin’deki yetkililerin bu uygulamayı neredeyse 30 yıl boyunca yürüttüğünü ve pedofil koruyucu babaların düzenli bakım ödeneği aldıklarını ortaya çıkarmış oldu.

Almanya’da yüzlerce mülteci çocuk kayıp.

Pedofili projesi Batı Almanya’nın kurumları tarafından da desteklendi

2016 yılında pedofillerin ellerine teslim edilen insanların verdiği ifadelerle gündeme gelmesinin ardından, bölgesel hükümet konuya dair bir bilgisi olduğunu reddetmiş ve ıslah çalışmalarının başlatılacağını duyurmuştu. Ancak çalışmalar yetkililerin projeyi resmi olarak yürüttüğünü ortaya çıkarmış durumda.

Hildesheim Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yayımladığı çalışmaya göre, Berlin Senatosu, eğitim kurumları ve devlet gençlik refah bürosu tarafından Kentler’in pedofili faaliyetleri desteklendi ve savunuldu. Kentler’in kendisi, çocuklarla ve teslim edildiği pedofillerle düzenli temas halinde oldu ancak asla yargılanmadı.

Batı Almanya’da akademide pedofil profesör ağı

Konuya yönelik yapılan araştırmalara göre, Batı Berlin’li yetkililerin çocukları teslim ettiği pedofiller arasında yüksek profilli akademisyenler de bulunuyor. Söz konusu akademisyenler Max Planck Enstitüsü, Berlin Özgür Üniversitesi ve içindeki pedofili ağının gün yüzüne çıkmasıyla kapanan Odenwald Okulu’nda görev yapmaktaydılar.

Çetelerin pençesine düşen, çalıştırılan, savaştırılan, kaçırılan yüz milyonlarca çocuk var.

Avrupa’nın göbeğinde kaybolan göçmen çocukları fuhuş bataklığına zorlanıyor

Göçmen çocukların sayısı hem dünya çapında hem de Avrupa Birliği’nde artıyor. 2020’de dünya genelinde 35,5 milyon çocuğun doğdukları ülkenin dışında yaşadığı tahmin ediliyor; bu rakam 2000 yılından 1,5 milyon daha fazla. Missing Children Europe’a göre, göçmen çocukların kayıp olarak kayıtlara geçmesi için “devlet makamlarına kayıt olması ve kendileri için sağlanan kabul/barınma merkezlerindeyken kaybolmaları” gerekmektedir. İngiltere’de Temmuz 2021-Ağustos 2022 aralığında 116 göçmen çocuğun kaybolduğu açıklandı.

İtalyan hükümeti, 2022’nin ilk 4 ayında en az 2 bin 409 çocuğun kaybolduğunu duyurdu. Mayısta Alman Federal Kriminal Dairesi, ülkede her yıl 1600’den fazla çocuğun kaybolduğunu, bu çocukların yarısından fazlasının sığınmacı çocuklar olduğunu bildirdi.

2021’de, göçmen çocukların kaybolmasını araştıran bir gazetecilik projesi olan Lost in Europe, 2018 ile 2020 arasında Avrupa’da 18 binden fazla göçmen çocuğun kaybolduğunu bildirdi. Bu rakam, 2014-2017 dönemindeki duruma kıyasla, genel sığınma başvurularının çok daha yüksek bir oranını temsil ediyor. Ancak eksik ve tutarsız bildirimler tablonun tam olarak kavranmasını zorlaştırmaktadır. 2020’de yardım hatlarına kayıp ihbarında bulunan göçmen çocukların yalnızca yüzde 43’ü yıl içinde bulundu.

Refakatsiz çocukların zorlu yolculuğu

Europol’ün vermiş olduğu ilk rakam 2016 yılında 10 bin iken, Avrupa Göç Ağı’nın (EMN) 2018 verilerine göre 2014-2017 yılları arasında Avrupa’da 30.000’den fazla göçmen çocuk kaybolmuştur. Rapor çalışmalarımız sırasında Avrupa Parlamenter Araştırma ve Belge Merkezi (ECPRD) aracılığıyla bu merkeze üye 54 ülkenin ulusal parlamentolarına gönderdiğimiz ankete cevap veren 32 ülkeden gelen sonuçlara göre 2019 yılı itibarıyla 100 binden fazla göçmen çocuk Avrupa ülkelerine geldikten sonra kaybolmuştur.

Refakatsiz çocuklar, Avrupa’daki tüm mülteci ve göçmen çocukların yüksek bir yüzdesini oluşturdu. Refakatsiz çocuklar, 2018’de İtalya’ya gelen çocukların yüzde 83’ünü, İspanya’ya gelen çocukların yüzde 81’ini ve Yunanistan’a gelen çocukların yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Çocukların ortadan kaybolmasının nedenleri şunlardır: Kötü kabul koşulları, çocuklara uygun bilgi verme eksikliği, aileyi bir araya getirmede zorluklar ve vasi atama prosedürleri, gözaltına alınma veya sınır dışı edilme korkusu ve başka bir ülkedeki aile veya arkadaşlara katılma arzusu.

2012’de İngiliz BBC’nin kıdemli şovmeni Jimmy Saville’in 100’lerce küçük çocuğu yıllarca istismar ettiği ortaya çıktı.

BBC skandalı

2012’de İngiliz BBC’nin kıdemli şovmeni Jimmy Saville’in 100’lerce küçük çocuğu yıllarca istismar ettiği ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x