Önce istihbaratı suçladı, sonra sildi: Netanyahu ‘hata yaptım’ dedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim saldırıları konusunda güvenlik ve istihbarat servislerini sorumlu tutan ve yoğun tepki çeken sözleri nedeniyle “hata yaptığını” belirterek özür diledi. Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzenlenen saldırılardaki güvenlik zafiyeti suçunu, ordu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet’e yüklediği ifadelerine ilişkin X sosyal medya platformundan açıklama yaptı.

‘HATA YAPTIM’

AA’nın aktardığına göre İsrail Başbakanı, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı ve bir süre sonra sildiği sözleri için “Hata yaptım” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti: “Basın toplantısından sonra söylediğim şeylerin söylenmemesi gerekirdi ve bunun için özür diliyorum. Güvenlik güçlerinin tüm başkanlarına tam destek veriyorum. Genelkurmay Başkanı’nı ve cephede bulunan, ülke için savaşan İsrail ordu komutanlarını ve askerlerini destekliyorum. Birlikte kazanacağız.”

Netanyahu, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, 7 Ekim’de abluka altındaki Gazze Şeridi’nden Hamas’ın düzenlediği saldırılardaki güvenlik zafiyetini İsrail ordusu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet’e yüklemişti. Başbakan Netanyahu, “7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarla ilgili Başbakan’a bilgi verildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu, aksine hiçbir uyarı gelmediğini” ifade etmişti. Netanyahu, “bilakis İsrail ordusu ve Şin-Bet’in (Şabak) Hamas’ın yıldırıldığı ve sükunetin sağlandığı değerlendirmesini yaptıklarını” belirtmişti.

‘NETANYAHU SORUMLULUK ALMALI’

İsrail Başbakanı, yaptığı paylaşımı bir süre sonra silmişti. Netanyahu’nun açıklamalarına İsrailli siyasilerden yoğun tepki gelirken “Kırmızı çizgiyi aştı” yorumları yapılmıştı.

İsrail’in acil durum hükümetinde yer alan eski savunma bakanı Gantz ise, şu ifadeler ile tepki göstermişti: “Savaşta olduğumuz zaman yöneticiler sorumluluk göstermeli, doğru şeyleri yapmaya karar vermeli ve askerleri, onlardan talep ettiğimiz şeyi hayata geçirebilecekleri şekilde güçlendirmeli. Başka herhangi bir eylem veya açıklama, halka ve sahadakilere zarar verir. Başbakan dün geceki açıklamasını geri çekmeli ve konuyla ilgilenmeyi bırakmalıdır.”

Muhalefet lideri ve eski başbakan Yair Lapid de X hesabından yaptığı açıklamada, “Netanyahu kırmızı çizgiyi aştı” ifadelerini kullanarak, şunları yazmıştı: “İsrail askerleri ve komutanları Hamas ve Hizbullah’a karşı yiğitçe savaşırken, onları desteklemek yerine onları suçlamaya çalışıyor. Sorumluluktan kaçma ve suçu güvenlik teşkilatına yükleme girişimleri, İsrail’in düşmanlarıyla savaşırken İsrail ordusunu zayıflatıyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x