Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un Aylar Önce Gemlik Bölgesini Uyardığı Ortaya Çıktı!

Bursa Gemlik Körfezi’nde bugün saat 10.42’de 5,1 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından uzmanlar çeşitli açıklamalar yaparak tedirgin olan vatandaşı bilgilendirdi. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un ise katıldığı bir televizyon programında Gemlik bölgesine aylar önce dikkat çektiği ortaya çıktı.

Bursa Gemlik Körfezi’nde bugün saat 10.42’de 5,1 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Çanakkale ve birçok şehirde hissedildi.

Depremden birkaç dakika sonra ise 4,5 büyüklüğünde bir artçı meydana geldi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremde vatandaşlar tedirgin oldu.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “10,42’ de Kuzey Anadolu Kırığının güney kolu,Akyazı,İznik,Gemlik üzerinden gelip, Mudanya-Kumyaka’da 5,4 km odak derinliğinden M5,1’lik deprem oluşturdu.Güney kolun İmralı yakında oluşturması beklenen deprem M6,4’dür.Bu deprem öncüdür.Ancak kuzey kolla, İstanbul ile ilişkisizdir.” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür ise “Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun.”

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un ise katıldığı bir televizyon programında Gemlik bölgesini aylar önce uyardığı ortaya çıktı.

Üşümezsoy, programda “Teşvikiye’den Esenköy’den, Güney’de de Gemlik ve Mudanya hattında sürekli olan depremler var. Kuzey Anadolu Fayı’nın devamı oraya doğru gidiyor. Yoksa Kuzey Anadolu Fayı Kuzey’e doğru gitmiyor. Güney’e doğru gitmesi orada bir risk olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Üşümezsoy’un yayınını buradan izleyebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x